Az emberi szervezetben az ereket számos veszély fenyegeti. Az érszűkület jelei annak függvényében változnak, hogy az érrendszer mely szakasza érintett. Érdemes tudni, hogy az erek károsodása igen korán elkezdődik. Ez a negatív folyamat a legtöbb ember 30-as éveinek elején beindul. Sok rizikófaktor van, ami fokozhatja a kialakulását. Ilyen, például az elhízás, a dohányzás, a mozgásszegény életmód, a cukorbetegség, a magas vérnyomás és a helytelen táplálkozás.
A betegség hosszú ideig tünetmentes lehet, ezért sok esetben, mire szemmel látható vagy érezhető lesz, egyes szervek már előrehaladott károsodást szenvednek. Az érszűkület jelei közül a legjellegzetesebb a terhelésre jelentkező fájdalom. Az orvosi kezelés minden esetben fizikai vizsgálattal kezdődik. Ezután következik a duplex ultrahang és az EKG. A megelőzésének a legfontosabb eleme a helyes életvitel. Az érszűkület jelei korai szakaszban a végtagzsibbadás és a hidegérzet. Ha ezeket tapasztalja, akkor ne habozzon, hanem azonnal keresse fel a háziorvosát!
A meszesedés visszafordítása nem valósítható meg
Ez a betegség leginkább a középkorú embereket érinti. A meszesedés visszafordítása teljes mértékben sajnos nem lehetséges, azonban jól kezelhető. A probléma kialakulásáért a K2-vitamin hiánya a felelős és persze a helytelen életmód. Ha pótolja ezt a vitamint, változtat az életmódján és rendszeresen mozog, akkor jól kordában lehet tartani. Bizonyos gyógyszerek lassíthatják vagy meg is állíthatják a plakkok lerakódását. A szakember által meghatározott diéta betartása nagyon fontos, mivel a túlsúly nagy kockázatot jelent.
Ha a végtagok a kelleténél nagyobb súlyt cipelnek, akkor az megterheli a keringési rendszert. A meszesedés visszafordítása nem valósítható meg, ezért törekedni kell a megelőzésére! Érdemes fokozni az Omega-3 zsírsavak bevitelét és a D-vitamin pótlást. A szakértők jótékony hatást tulajdonítanak a fokhagymának és a mustármagnak, hiszen ezek élénkítik a keringést. A meszesedés visszafordítása tehát nem, de a kezelése lehetséges. A legjobb döntés az, ha felkeres egy szakorvost és együtt kidolgozzák a terápia menetét.